U Sinju osnovan LAG Cetinska krajina16.11.'12
U Sinju je 15.11.2012. osnovana Lokalna akcijska grupa - LAG Cetinska krajina nakon višemjesečnih priprema. Na osnivačkoj skupštini održanoj u Alkarskim dvorima 62 osnivača iz javnog, privatnog i civilnog sektora usvojilo je Statut LAG-a koji će imati pravni status Udruge. Za predsjednika LAG-a izabran je Ivica Glavan, gradonačelnik Grada Sinja, za dopredsjednika Stipe Efendić iz udruge Cerua. Uz njih dvojicu, kao treća osoba ovlaštena za zastupanje imenovan je Nikola Uzun ispred Grada Vrlike. Izabrano je ukupno 13 članova Upravnog odbora od čega 6 predstavnika jedinica lokalne samouprave i 7 predstavnika privatnog i civilnog sektora. Za članicu Upravnog odobora, između ostalih, imenovana je i predsjednica Udruge Srma Snježanka Jadrijević. Također je imenovano 5 članova Nadzornog odbora. Svi su izabrani na mandatno razdoblje od četiri godine.
Više o LAG-ovima u RH: http://www.hmrr.hr/pages/ruralni_razvoj/ruralni_razvoj.html
Pristup LEADER
LEADER (iz francuskog izraza „Liaison Entre Actions de Développement de l'Économie Rurale“) je kratica koja označava „vezu među aktivnostima razvoja ruralnog gospodarstva.“ Informacije dobivene evaluacijom LEADER-a kao i od dionika iz ruralnih područja pokazuju prednosti LEADER-a kao alata kojim se postižu rezultati u različitim situacijama i na različitim područjima što pridonosi prilagođavanju ruralnih politika specifičnim potrebama pojedinih ruralnih prostora. Ohrabrujući sudjelovanje na lokalnoj razini u stvaranju i provedbi strategija održivog razvoja, ovaj pristup razvija sve veći utjecaj na buduće ruralne politike.
LEADER govori o tome kako, a ne što treba raditi. Sastoji se od sedam osnovnih elemenata - NAČELA, koja treba slijediti u cijelosti, a ne pojedinačno:
ODRŽIVI RURALNI RAZVOJ - razvoj koji se temelji na očuvanju i uravnoteženom razvoju okolišnog, društvenog i gospodarskog kapitala.
PRISTUP TEMELJEN NA OSOBITOSTIMA PODRUČJA - svako ruralno područje ima svoja obilježja, potencijale, posebnosti i prepoznatljivost – na njima treba graditi planiranje budućnosti.
PRISTUP ODOZDO PREMA GORE – široko uključivanje svih raspoloživih snaga u lokalnim zajednicama doprinijet će kvalitetnom razvoju bogatstvom ideja i mogućih rješenja.
USPOSTAVLJANJE LOKALNIH PARTNERSTVA- usitnjene inicijative često su unaprijed osuđene na propast, pogotovo u malim sredinama, jer im nedostaje snaga, uvjerljivost i povjerenje zajednice; stoga povezivanje, uspostavljanje partnerstva i razvoj kulture suradnje imaju presudnu važnost. LEADER-ova originalna ideja je stvaranje lokalnih javno-privatnih partnerstva u obliku lokalnih akcijskih grupa - LAG-ova.
INOVATIVNOST - tradicija je svakako temelj održivog ruralnog razvoja, ali su inovacije nužne kako bi se tradicionalne vrijednosti predstavile na nov i tržišno konkurentan način. Integralan i višesektorski pristup - sektorska podijeljenost čest je uzrok problemima u razvoju. Horizontalno, međusektorsko povezivanje kao i okomito, povezivanje lokalnih, regionalnih i nacionalnih institucija, osobito je važno u ostvarivanju održivog ruralnog razvoja.
UMREŽAVANJE - povezivanje, učenje na primjerima dobre prakse, prijenos i razmjena znanja i iskustva od posebne su važnosti u provedbi LEADER-a, jer se na taj način od pojedinačnih raznolikih slučajeva stvara zajedničko tkanje razvoja europskih ruralnih sredina te pruža uzajamna pomoć i potpora.
SURADNJA – je korak dalje od umrežavanja, prema pokretanju i provedbi zajedničkih projekata dva ili više LAG-ova unutar zemlje, regije i/ili Europske unije.
Izvor: http://www.hmrr.hr/pages/lagovi/lagovi.html
« natrag
|