Euritmija je suvremena umjetnost plesanja i kretanja koja ljudske pokrete koristi za umjetničko izražavanje na tekstove i glazbu, ali i u terapeutske svrhe poput fizikalne terapije, te kao pedagoško-odgojni sadržaj u školama.
Euritmija je umjetnost plesa i ljudskog pokreta koju je 1912.g. utemeljio dr. Rudolf Steiner, a razvili su je antropozofski orijentirani umjetnici.
Čovjek se može izražavati na razne načine, a svima je ishodište, izvor isto - čovjekova duševno-duhovna bit. Zato se isti osjećaj može izraziti i bojama, i tonom, i glasom i kretnjom. Za euritmistu je pokret ono što je govor za pjesnika, glazba za glazbenika i boja za slikara. Euritmista se svojim tijelom služi kao instrumentom i omogućava da se govor i glazba kroz njegovo individualno oblikovanje pojave kao vidljivo govorenje i vidljivo pjevanje. Euritmija je vidljivi govor duše. Njeni pokreti proizlaze iz čovjekove nutrine i slijede dinamiku kretanja energija, sila koje oblikuju naše tijelo, te na taj način pojašnjavaju čovjeku jedan od najvećih misterija Biblije: riječ je tijelom postala.
Njezin je cilj onaj kojega vidimo u životu svakog čovjeka: duhom prodrijeti u mrtvu materiju, a onda i samu tu materiju podići prema duhovnom. Euritmija je umjetnost oblikovanja tijela za duh, a ne zapuštanje tijela zbog duha (kao npr. asketizam).
Zato ona može pomoći duhu da zahvati tijelo i oblikuje ga, ako on sam nema te snage, ali mu isto tako može pomoći i onda ako mu tijelo stavlja prejake otpore, time da tijelo učini podatnijim za djelovanje duha.
Zadaća euritmije u današnje doba je čovjeka koji je u opasnosti da se sav okameni, da mu kretnje do krajnosti postanu uglate i krnje, da tog čovjeka dovede do pokretnosti, elegancije glazbenosti, svježine i gracioznosti kretanja. Ovo se može postići kada se čovjek nauči koristiti stvaralačkim snagama mladosti.
U euritmiji cijeli čovjek mora postati duša. Euritmija sjedinjuje u sebi tri velika ljudska ideala: istinu, ljepotu i dobrotu.
Euritmija sama nije još dovoljna da nas povede do spomenutih ideala u svakoj životnoj prilici, no ona je velika pomoć na putu kulturnog preporoda kojemu vodi svaka ispravno utemeljena duhovna aktivnost čovjeka.
Razlikujemo 3 vrste euritmije:
1. umjetnička euritmija njeguje bogatstvo samih kretnji i njihov odnos prema drugim umjetnostima (pjesništvu, glazbi, slikanju). Stoga razlikujemo:
a) vidljivi govor - vokali predstavljaju unutarnja zbivanja čovjekove duše, a konsonanti pojave vanjskoga svijeta - izvodi se na recitaciju
b) vidljivo pjevanje - dur i mol, takt, ritam i melodija - sve postaje vidljivo- izvodi se uz glazbu.
2. zdravstvena (medicinska, ljekovita, terapijska) euritmija njeguje odnos pojedinih kretnji prema čovjekovoj tjelesnoj organizaciji, upoznaje njihovu snagu i zamah kako bi u samom organizmu prepoznala gdje leži uzrok pojedine disharmonije i kako se ona može popraviti, te što jest, a što nije podesno za liječenje euritmijom. Svrha joj je da liječi bolesni ljudski organizam.
3. pedagoška euritmija - umjetnička euritmija primjenjena na djecu koja se odgajaju djeluje tako da se njihov duševni i tjelesni razvoj usmjeri harmonično u onom smjeru, koji je za čovjeka baš najprirodniji. Ona omogućuje čovjeku da se što dulje koristi silama i sposobnostima mladosti i sprječava stvaranje raspoloženja za bolesti u organizmu.
Euritmija pomaže stvaralačkom duhu da tijelo stvara kako ono hoće, čime čovjek pomaže duhu da si pripremi valjan stan. Na taj se način stvaraju uvjeti da se duh u životu izrazi na najslobodniji i najsavršeniji način. Tijelo postaje hram duha.
ZDRAVSTVENA EURITMIJA