I u Dicmu djeluje KUD za očuvanje baštine14.05.'18
ŠTO RADI VAŠA UDRUGA I KOJI SU GLAVNI CILJEVI VAŠEG RADA?
Pa evo, da se pohvalim, KUD Dicmo je osnovano prije deset godina, znači obilježavamo desetu obljetnicu svoga rada. Bavimo se očuvanjem tradicije i prenošenjem te iste tradicije na mlađe naraštaje. Brojimo 30-ak članova, od kojih sam posebno ponosna na naše reraše. Na prigodan način ćemo obilježiti ovu obljetnicu.
TKO SU VAŠI KORISNICI I NA PODRUČJU KOJIH GRADOVA I OPĆINA RADITE?
Mi djelujemo u Općini Dicmo i svi su naši članovi i korisnici s tog područja, osim kada trebamo ženske vokale. Žene iz Dicma nisu zainteresirane za ovo što mi radimo pa nam onda uskaču članice iz Udruge za očuvanje baštine Cetinskog kraja, znači tada su naši korisnici iz drugih krajeva. Gostujemo po cijeloj Hrvatskoj. Sudjelovali smo na Smotri folklora Splitsko-dalmatinske županije i tu smo osvojili drugo mjesto izvedbom pjesme „Nad Neretvom misečina pala“. Gostovali smo u Njemcima, gdje su naše mlade nade ostvarile zapažene rezultate. Bili smo i u Novom Vinodolskom, a trenutno pregovaramo oko nastupa na Đakovačkim vezovima, što me posebno čini ponosnom.
KOJE SVE AKTIVNOSTI PROVODITE TIJEKOM GODINE I KOME SU NAMIJENJENE?
Djelujemo kroz plesnu i pjevačku sekciju. Stariji članovi izvode svoju reru - to je naš napjev koji nema niti glazbe, niti nota. Djeca uče stare plesove uz pomoć našeg učitelja Stipe Jelinčića. Reraši se ponose time da su samouki - oni su to slušali od svojih starih i na taj način učili, a tako žele prenijeti i na sljedeće naraštaje. S ponosom ističem da su reraši izdali i svoj CD, kao baštinu za buduća pokoljenja. U principu reranje se uči usmenom predajom, nema nikakvih pisanih nota, samo slušanjem.
SUDJELUJU LI U VAŠEM RADU STARIJE OSOBE? MOŽETE LI NAM IZDVOJITI NEKE USLUGE/AKTIVNOSTI/VOLONTERSKE PROGRAME KOJE NUDITE STARIJIM OSOBAMA?
Stariji su za sada su uključeni u pjevačku sekciju, ali nam se mogu pridružiti i za ostale aktivnosti jer nam dobro dođu sa svojim iskustvom i savjetima. Voljeli bismo mi da imamo i guslare i diplare, ali za sada su tu samo reraši. Iako često pozivamo naše sumještane da nam se pridruže, ne mogu se baš pohvaliti odazivom - čini se da nisu zainteresirani. Imamo stalnu ekipu nekih sedam-osam godina.
U ČEMU NAJVIŠE UŽIVAJU STARIJI?
Stariji najviše uživaju u putovanjima, tada se pretvore u djecu. Uživaju i u pjevanju rere. A kada dođemo u neko novo mjesto onda žele srcem i dušom da taj svoj doživljaj reranja prenesu na publiku.
ŠTO MISLITE KOJE BI USLUGE BILE NAJPOTREBNIJE STARIJIM OSOBAMA NA VAŠEM PODRUČJU?
Pa, sad baš, ne znam konkretno. Kod nas se i stari i mladi sastaju, kartaju, igraju balote i imaju neke svoje zanimacije. Još uvijek je kod nas prisutna ta međugeneracijska solidarnost i briga za starije.
KAKO SE STARIJE OSOBE MOGU UKLJUČITI U VAŠ RAD?
Jednostavno, samo neka dođu, uvijek ih rado primamo. Ne moraju oni niti sudjelovati u našem radu, mogu samo dolaziti na druženja.
VAŠI KONTAKT PODACI:
KUD Dicmo
Krušvar 105
21 232 Dicmo
anita.brajkovic@gmail.com
Razgovor vodila: Dijana Filipović-Grčić
« natrag
|